RadoslavMihaylov.dir.bg

  [BG]   EN   RU  

 
Рейтинг: 3.00
(729)
Коментари
Видео
Календар
Публикации
Новини
Фото Галерия
За контакти

БЛОГ АРХИВ
«« май 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    



Коментари 17:34
« Обратно
Драконите се хванаха за гушите
Близо до териториалните води на Япония със спорните с Китай острови Сенкаку, назовавани от китайците Дяоюйдао, са забелязани 11 китайски патрулни кораба, съобщи агентство Киодо.

Междувременно японски промишлени гиганти панически затварят магазини и спират производството си в китайските дъщерни заради масовите и все по-яростни антияпонски демонстрации в Пекин и по-големите градове на континентален Китай.

За разлика от сравнително цивилизованата териториална крамола между Токио и Москва за няколко Курилски острова, продължаваща вече десетилетие, че и повече, японо-китайските отношения се влошават тревожно бързо.

Те дори стремително предизвикаха дрънкане на оръжие!

След като миналата седмица Япония национализира три от петте спорни с Китай острова Сенкаку, купувайки ги от частно лице, китайците заподозряха съседите си в безцеремонно посегателство върху суверенитета на земи, които те считат за исконно свои.

И за да не бъдат разбрани погрешно, че не се шегуват, тълпи китайски патриоти яростно започнаха да громят японски магазини, ресторанти и предприятия.

Вече осми ден, с което се отбелязва и нахлуването на войските на микадо в Китай, миналия век, за което тълпите са готови да отмъстят.

Петте острова Сенкаку са ябълка на раздора между Пекин и Токио от векове. Това им пречи и да определят границата на икономическите зони около острова.

Япония настоява разделителната линия да мине по средата на водното пространство.

КНР иска тя да е по-близо до японското крайбережие напомняйки, че държи островите от 1895 година.

В Пекин обаче вадят японски карти от 1783 и 1785 г. където скалите Дяоюйдао са обозначени като китайска територия.

След Втората световна война САЩ ги контролира до 1972 г. когато ги дава под японски контрол.

Но Тайван и в континентален Китай считат, че Япония държи островите, за които вече космическото разузнаване е открило, че са с чудесни залежи на полезни изкопаеми.

Спорът, вместо да се реши компромисно, вече се превръща в опасен международен конфликт, който придобива и военнен характер.

Което е причина да не се отминава възможността, една елементарна провокация да стане причина за сериозно военно стълкновение.

Китайците, които имат огромна 2,5 милионна армия, все пак си дават сметка, че нямат силна морска армада и отстъпват осезаемо във въздушна мощ на японците за да се решат на военна авантюра.

Съотношението на силите е толкова не в полза на Китай в евентуален конфликт, че охлажда парата дори отчаяни авантюристи.

За това може да се приеме, че китайските канонерки, появили се край скалите на които не живее жива душа е по-скоро милитари шоу за китайска патриотична консумация.

Кой знае какво има под китайските фуражки. И до къде ще стигне японската островна мания...

Впрочем, кой знае как точно ще се развият противоречията, скарали не на шега Токио с Пекин.

Някой да бе предвидил „арабската пролет”...

Радослав Михайлов
18 Септември 12, 17:34   

0.612